Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Üniver site seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Üniversite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrencilerin, hayatlarının kırılma noktası olan ve dönüşü çok zor olan bir evredir Üniversite seçimi. Aslında üniversite seçimi ve bölüm seçimi de bir biri ile ilintili ve birbirini doğrudan etkileyen kavramlardır ancak biz bu yazımızda üniversite seçiminde dikkat etmem gereken noktalar neler sorusuna cevap arayacağız. Ve belki de bir başka yazımızda, bölüm seçerken neye dikkat etmeliyim konusunu sizlerle paylaşabiliriz. Şimdi tekrar üniversite seçiminde göz önünde bulundurulması gereken kriterlere tekrar dönelim.

Öncelikle, üniversite seçimi, kişinin karakteri, beklentileri, aile ile olan bağları, maddi boyut ve istediği bölümün bu üniversitelerde olup olmadığı ile doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden, bunların hepsini bir kağıda yazarak, en önemlisinden en az önemlisine kadar hepsini kıyaslamanız gerekir. Tabii ki bir de ailenizin gözünden bakmanız gerekir. Zira, üniversite seçiminde ailenin rolü de yadsınamaz. Elbette bunda, üniversiteyi il dışında okumanın zorlukları gözünüzde canlanacaktır. Maddiyat kısmı mesela. Üniversite okurken ne kadar param gider sorusunu, hem kendi gözünüzde hem de ailenizin gözünde değerlendirerek karar vermeden, bu soruya da net bir cevap bulamazsınız.

Bölümünüzün, daha doğrusu istediğiniz bölümün, şehrinizde, yakın şehirlerde veya uzak bir şehirde olma olasılığı da, seçiminizi doğrudan etkileyecektir. Bununla birlikte, üniversitenin kaliteli olması, kampüsünün dağınık veya toplu olması, ulaşım durumu, kütüphane ve ders çalışma alanlarının durumu, yatılı kalacaksanız yurt durumu gibi kriterlerinin hepsini göz önünde bulundurarak, en doğru üniversite seçimi için net karar verebilirsiniz.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
20
ADET SORU
776
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER