Fizik Dersini Bir Türlü Anlayamıyorum? Ne Yapmalıyım?

Fizik Dersini Bir Türlü Anlayamıyorum? Ne Yapmalıyım?

Kabul edelim ki Matematik her ne kadar çok göz önünde olsa da en az onun kadar zorlayan derslerden biri de Fizik dersi. Bu yüzden “Fizik dersini bir türlü anlayamıyorum” ve “Fizik bir türlü yapamıyorum” gibi sorular sıklıkla sorulmaya başlandı. Peki bu konuda en mükemmel yöntemi duymaya hazır mısınız? Bu sayede artık siz de Fizik dersini çok iyi anlayacak ve artık bu da netlerinize yansıyacak.

Ön Hazırlık Yapın

Fizik dersinde iyi bir ön hazırlık her zaman sizin bu derse olan ön yargılarınızı azaltacak etkiye sahip olacaktır. Elbette bu durum diğer tüm dersler için de geçerli ancak Fizik dersi gerçekten de bu şekilde öğrenilebilecek bir ders. Fizik dersi ön hazırlık nasıl yapılır diye soracak olursanız belirtmek gerekir ki, bu derste öncelikle konu başlıklarına göz atın daha sonra konu içerisindeki önemli noktalara göz gezdirin. Sorulara kısa kısa göz atın ve tüm soruların nasıl çözüldüğüne değil de hangi formüller ile daha çok çözüldüğüne bakın.

Merkezi Formülleri Ezberleyin

Fizik dersi de tıpkı Matematik gibi çoğunlukla bir biri ile ilişkili bir derstir. Bir konuyu bitirdikten sonra diğer konuya geçebilir ve bir öncekini tam anlamadan yenisine geçmek çok zor olacaktır. Bundan dolayı konu konu ilerlemek her zaman daha fazla avantaj sağlayacaktır.

Merkez formülleri iyi bir şekilde ezberlemek gerekir. Peki nedir merkez formüllerden kasıt? Mesela x=v.t yani konum eşittir yol çarpı zaman olarak kısaca belirteceğimiz bu hareket formülü, birçok formülü etkiliyor ve birçok formül bu formülden türetiliyor. Yani tüm formülleri ezberlemek yerine temel formülleri ezberleyerek konuya hakim olmaya çalışmak her zaman daha fazla avantajlı olacaktır.

Zaten kendiniz de konulara göz gezdirdiğinizde aslında merkezde bazı formüller olduğunu ve diğer formüllerin bunlardan türediğini göreceksiniz. Dolayısı ile formüllerin hepsini çalışmak yerine merkez formülleri ezberlemeniz sizin için harika olacaktır.

Bol Bol Soru Çözün

Aslında daha önce de dediğimiz gibi bu tür adımlar genel olarak tüm dersler için geçerlidir. Ancak Fizik dersinin bunlara çok daha fazla ihtiyacı vardır. Fizik için neler yapılabilir diye merak ediyorsanız, belirtmek gerekir ki, bol bol soru çözmeniz gerekir. Soruların nasıl çözülebildiğini öncelikle iyi anlamanız gerekir. Yani alt kısmında çözümü açık açık verilen kitapları tercih etmeniz bu bakımdan çok büyük avantaj sağlayacaktır. Buna dikkat ediniz.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
20
ADET SORU
774
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER