Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Etkili ders çalışma teknikleri

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Etkili ders çalışma teknikleri, sınav eksenli eğitim hayatının en güçlü ipuçlarıdır. Derse nasıl başlanır sorusundan tutun da ders tekrarı nasıl yapılır sorusuna değin tüm soruların cevabı, bu ipuçlarının birer parçasıdır. Dilerseniz gelin etkili ders çalışma için yapılması gerekenlere göz atalım.

Derse Nasıl Başlanır?

Öğrencilerin çok büyük kısmı, “ilham perileri”’ni bekler ve çalışmak için bundan başka şansının olmadığını düşünür. Ancak, yapılan bir araştırma, ders çalışmak için öncelikle tüm gereken araç ve gereçler ile kitapların masaya konulup, bir kahve ya da içecek bir şeylerin masaya bırakılmasından sonra, derse başlama sorunu adı altındaki tüm sorunlara cevap bulunabildiğini göstermiştir. Yani, önce çalışma materyallerinizi hazırlayın, gerisi zaten kendiliğinden gelecektir.

Etkili Çalışma Stratejisi

Etkili çalışma stratejisi için 3 ipucunu vermek isteriz. Ön hazırlık, derinlemesine çalışma ve tekrar. Dersler için ön hazırlık, konunun içine girmeden önce, alt başlıklar, formüller ve ana temanın bir kez okuması anlamına geliyor. Derinlemesine çalışma ise, o konunun gereken ve lüzumlu kısımlarının çalışılması anlamına geliyor. Ders tekrarı ise, çalışılan konu veya konuların daha fazla akılda kalması için gereken bir aşamadı. Yapılan bir araştırmaya göre, ders tekrarı, konu çalışmasından çok daha etkili bir öğrenme metodu olduğu görülmüştür. Bu da “Neden ders tekrarı önemli?” sorusunun en iyi cevabıdır.

Bol Bol Soru Çözün
Yukarıdaki üç ipucunu takip ettikten sona bol bol soru çözümü yapın ve soruları seçerken, zor olmasından ziyade, kaliteli olmasına dikkat edin ve kaynak seçimi yaparken neye dikkat edilmelidir? sorusu için bunu göz önüne bulundurunuz.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
20
ADET SORU
770
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER